Instytut Turystyki, powołany w 1972 r. Uchwałą Rady Ministrów, jest polską instytucją badawczą prowadzącą interdyscyplinarne i kompleksowe badania turystyki i rekreacji. Przed 2010 r. był instytucją państwową, a następnie przez dwa lata działał jako spółka prywatna. Od 2012 r. Instytut Turystyki jest odrębną jednostką organizacyjną Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie w ramach Grupy Uczelni Vistula.
W ciągu blisko pięćdziesięciu lat działalności Instytut Turystyki ukończył szereg badań i projektów badawczych dla klientów, takich jak polski rząd, władze wojewódzkie, organizacje krajowe i regionalne, banki, inwestorzy oraz firmy turystyczne. We współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS) Instytut uczestniczył w doskonaleniu systemu statystyki turystycznej w Polsce.
Każdego roku, korzystając z wiedzy i umiejętności swoich ekspertów i partnerów, a także z obszernych baz danych, Instytut Turystyki przygotowuje badania i ekspertyzy na temat krajowego rynku turystycznego, przyjazdowego i wyjazdowego ruchu turystycznego, regionalnych programów rozwoju turystyki i inwestycji turystycznych dla różnych podmiotów gospodarczych, a także dla instytucji krajowych i zagranicznych.

tourism@vistula.edu.pl